4 Ocak 2011 Salı

Ankara’nın tek eşcinsel barı: SIXTIEES

NOT: Ankara'daki gayfriendly mekan Eski-Yeni hakkındaki yazıyı da okumak için buraya tıklayabilirsiniz. :)

Ankara’da öyle bir gelenek vardır ki gay barlar açısından, açıklanması zor, araştırma konusu ve belki de Ankaralıların çekmesi gereken bir ceza gibidir. Özetlemek gerekirse; bir mekan vardır ve o mekan varken başka bir tane daha açılır. Bunu duyan-gören gayler az biraz daha iyi görünen yeni bara sanki çok yeni hayallerine kavuşma mekanıymış gibi taşınır. Yenisi açılmadan var olan eski bar kapanır.

Vakti zamanında alt katında travesti ve transseksüellerin takıldığı Old School hemen dibinde büyüyen ve büyüdükçe kendi sonunu getiren Turuncu’yla birlikte Ankara’nın gece hayatındaki sahnesinden ayrılmıştır. Turuncu’yu Godet, Godet’i de Tribal Club Teksas misali düelloya bile gerek kalmadan iki mekana dar olan şehirden uçurmuştur (az-çok gittik-geldik buralara canım). Ve en son yapılan duyuru ile Tribal bulunduğu mekandan taşınmış, taşınırken de adını Sixtiees olarak güncellemiş.

Ankara’daki bu tekel geleneği üzerinden bence açılacak yeni mekan için alınması gereken ders olayı sadece “ben tekim, ne yapsam uygundur” mantığından çıkarmak ve az ya da çok belli bir kalite standardı oluşturmak; hem gelen misafirler hem de mekan tasarımı, personel, içkiler ve müzikler açısından.

Ankara’da yaşayan ve kendini rahat hissedebilen eşcinsellere de tavsiyem olacak ki beğenmedikleri yerleri hep birlikte protesto edebilsinler, edebilmeliler.

Gelelim yılbaşı gecesi az da Sixtiees’de geçirilen yaklaşık iki saatlik zaman dilimine:

Yılbaşına özel olsa da hak etmediği şekilde (iki içki dahil olsa bile) 50 TL giriş ücreti olması yukarıda mekanlara yönelik yaptığım uyarıya yönlendiriyor insanı. İnsanların verdiği ücretin karşılığında tatmin olması gerekir ancak aşağıda ayrıntılarını yazacağım açıklamalardan sonra bu tespitimde haklı olduğumu anlayacaksınız. Eğer deneyimle sabitlemek isterseniz yılbaşı gecesi olmasına gerek yok, bu hafta sonu da Sixtiees’i ziyaret edebilirsiniz.

Strafordan yapılmış kar havası, parlak süsleme malzemeleri ve balonlar bana kaliteli bir mekandan öte sünnet düğününe gittiğim havası verdi. Girişin ferah, vestiyerin geniş bir alanda hizmet vermesi hoş ancak vestiyerde ceketlerin duvara sabitlenmiş çivimsi askılara asılması olumsuz bir özellikti; keşke bunun giysi askısı asılabilecek bir düzenek yapılmış olsaydı.

Almış olduğum bir votka-bull ve bir de votka-portakal (belki de arkadaşın garson tanışıklığı sayesinde) ne artısı ne de eksisi olan bir yapıya sahipti, kısaca fena değildi. Diğer içkilerden içmediğim için yorumda bulunamıyorum.

DJ performansı ve müzikler de en az mekan düzenlemesi kadar başarısızdı bence. Birbiriyle çok da alakalı olmayan ve geçişlerinde rahatsızlık verecek derecede acemi bir müzik yapısına şahit oldum. Nabız tutmayan DJ’i ve pek de kaliteli olmayan ses sisteminin de etkilerini sıralamaya mecalim yok şu an :) Çocuk gibi görünen ve belki de hedef kitleye göre seçilmiş gogoboy ise her anlamıyla henüz gelişmemişti, pek izlemedim.

Gelen kişilere baktığımızda apahci’ler ve emo’lar ağırlıktaydı. Eşcinsel güruhundan da bu tarzda insanlar görmek elbette mümkün ama tekel konumundaki bir mekanda böylesine bir topluluğun arasında azınlık kalmak pek hoş olmadı açıkçası.

Son olarak alternatif olarak görülen ve gayriresmi gay friendly bar olarak anılan Eski-Yeni’ye girmek istedim ama sanırım o geceye özel “damsız almıyoruz” politikası burada da geçerliydi. Halbuki akıllı işletmeci damlı erkeklerden çok eşcinsellerden daha çok para kazanabileceğini kestirmeliydi (hele ki Ankara şartlarında)…

Kısaca Ankara’nın gece hayatının başarızlığı, eşcinsel dünyasına da yansımış durumda. Kolaylıklar dileriz.


Benzer konular:

5 yorum:

 1. ankarada 2 bar daha açıldı birisi hemde kızılayda MEN. Diğeri çankayada girişi ücretli. ESKİ-YENİ ve PASSAGE istanbuldaki pek çok mekandan enerjik ve daha kaliteli müzik yapıyor. gay mekan sayısı hızla artıyor. ankarayı sevin yalnız bırakmayın

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle yorum için teşekkürler. Blogun daha güncel kalabilmesi için yorumların çok önemli olduğunu her zaman söylerim zaten. Daha ayrıntılı görüşlerini bekliyoruz.

  Bizim yorumlarımız için önce Ankara'yı, sonra bu mekanları ziyaret etmemiz gerekir -ki o da olur inşallah- biz de uzun uzadıya bir şeyler yazabilelim.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. pasaja çok kez hetero arkadaşlarmla gittim ama çok ta bir gayclub havası yoktu pek denk gelmedim. Eski-yeni de aynı şekilde. Sixties hakkında güzel şeyler duydum ama bence gidilmesi gereken bir bar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler Rain Maker, diğer yazılara da yorumlarınızı bekliyorum :)

   Sil
 4. Yorumlardaki men ve passage hala açik mi?

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...