25 Mayıs 2011 Çarşamba

Eşcinsellik ve Din

Hmmm! Bugün Lut Kavmi ile ilgili bir belgeselimsi bir şeyler izledim. Zaten daha önce aklımda olan eşcinsellik ve din konusuna bu iğrenç belgeseli izleyince değinmenin vakti geldi diye iç geçirdim ve şimdi bu satırları yazmaya başladım.

Öncelikle size şunu söylemek boynumun borcu: Eşcinsellik doğuştan gelen, kişilerin tercihi olmayan, inandığınız tanrı tarafından bu insanlara verilmiş, bir insanın heteroseksüel olması kadar normal olan, kişilerin sadece yatak odalarını ilgilendiren ama sizi ilgilendirmeyen bir durumdur. Gayet normaldir. Yoksa aklını kullanabilen her insan sizin hoşgörüsüz değer yargılarınızdan oluşan ama kendilerini daha huzurlu kılacak ve hayatında (eşcinsellikten dolayı) var olan riskleri sıfırlayacak biçimde, sizin gibi yaşamayı tercih ederdi değil mi? Hiç kimse ailesinin torun beklentisini reddetmek istemez, hiç kimse arkadaşlarının evlenince değişen sosyal statüsünden kaynaklı eşcinselliği nedeniyle (evlenemediğinden) ayrılmak istemez. Hiç kimse işi ile ilgili daha önce sayenizde yaşanan ihraç durumları gibi (en canlı örneği hakem arkadaşımız) yaşamak istemez. Ama yaşatıyorsunuz. Neden? Eşcinsellik (size göre) günah?

Yanlış biliyorsunuz?

Kuran’a bakalım: “Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz.” (Şuara, 165-166).

Kuran’da eşcinsellikle ilgili olarak gösterilebilecek tek ayet bu sanırım. Bu ayeti sizin gibi yorumlayacak olursak, lezbiyen ilişkiler için herhangi bir şey bulamayız değil mi? Erkeklere günah, kadınlara serbest. Gerçi sizin apış arası zekanızla düşündüğümüzde kızlara serbest olmasını istemek gayet güzel olurdu :)

Ayrıca bilmenizi isterim ki siz resmileştirmeseniz de eşcinseller arasında eş olarak birlikte yaşama ve ruhunuz bile duymayacak biçimde mutlu-mesut yaşama örnekleri de oldukça fazla. Yukarıdaki ayeti İslam’ın bir hoşgörü ve ahlak dini olduğunu düşünürsek, yorumumuz gayet açık olacaktır: Burada bahsi geçen şey eşcinsellik değil, zinadır. Zina da bilindiği üzere büyük sayılan günahlardandır. Keza zina eşcinsellere özgü değil, bütün insanların yapabileceği ve günahını yüklenebileceği bir şeydir. Kafalarınızı biraz çalıştırırsanız, sorun kalmayacak :)

Hem siz kim oluyorsunuz ki beni eşcinselliğimden dolayı cehenneme gideceğime dair yargıya varabiliyorsunuz. Bu şirk koşmak olmaz mı? Şirk koşmak sizce zinadan bile büyük günah değil mi? Bana kalırsa siz insanların yaşayışlarını yargılamak yerine gidip zina yapın, emin olun inancınız açısından daha sağlıklı olacaktır.

Osmanlı’da bile eşcinsellerin resmi geçide katıldığını, onların kabul gördüğünü, her toplumda var olan bu kesimin ötekileştirilemeyeceğini unutmayın.

Burada ayrıntılı bahsettiğim Hate Cirime filmini de bir zahmet izleyin.

Bırakın bu işleri… Size Mevlana’yı hatırlatıyor ve saygılarımı sunuyorum.

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."

Söylediklerimin hiçbiri size bir şey ifade etmediyse, en azından Mevlana’ya kulak verin; bize karışmayın, hoşgörülü davranın. 

10 yorum:

 1. okuduğum en aptalca yazıydı.senin gözün o kadar kör olmuş ki eşcinsellikten Allah'ın ayetine inanmıyorsun.Allah sen inanasın diye on tane mi ayet gönderseydi öyle ikna olacak mıydın ki? Burada müslümanları şirk koşmakla suçlamış ve Mevlana'nın sözünü paylaşmışsın .Seni Mevlana mı kurtaracak ? Bu söyleyişinle Mevlana'yı Allah'a şirk koşmuşsun Mevlana bu sözüyle tüm insanlığı doğru yola çağırıyor eşcinselleri veya sapıtmışlara aynı yoldan devam etmelerini söylemiyor.

  Allah canlılara şehveti sadece üreyip çoğalmaları için vermiş,azgınlık yapsınlar diye değil.Ee üremede kadın ve erkeğin birleşmesiyle olduğuna göre herhangi başka bir durum yapılamaz.Siz nasıl bir pislik içindesiniz ki eşcinsenliğin günah olmadığını savunuyorsunuz neye dayanıyorsunuz bunu söylerken elinizde delil var mı ? kur'an'da göster desem gösterebilicek misin gerizekalı . Sen ve senin gibiler yüzünden zaten insanlık ölüyor.
  Yazdığın ayette lut kavmiyle ilgili lut kavmi karılarını bırakıp erkeklerle cinsel ilişki yaşamıştır.Ve o kavim büyük bir depremle yerin dibine girmiştir.bunun en iyi örneklerini şöyle söyliyeyim sana 400 mtre derinliği olması,içinde ve çevresinde hiçbir canlı yaşamamıyordur.Sana daha ne söyleyebilirim ki sana ne kadar açıklansa bile sen buna inanmazsın çünkü sende sapmışlardansın.azcık bişi kaptıysan yazılanlardan öküz olmazsın .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lut kavmi dos doğruda sen kim oluyorsun da allahın yaratığı bir insana senin insanlara pislik veya aşağılama gibi hakın olmadığı gibi insanları doğru yola ulaştırmandır..sayın cok bilen hazer çiftci kibir vede alçak görmek insanları senin nede bir başkasının hadine mi düşmüş söydediğüin aşağılayıcı sözlerini senin olsun.. BÜYÜK GÜN GELDİĞİNDE HESABI ALLLAH'IMIZA HERKEZ BİZZAT VERİCEK..SAPMIŞ OLAN SENİN ALLAHIN YARATTIĞI KULA AŞAĞILAMAKL SANA KALMAMIŞ EYRİ BÜYRÜ SÖZLERLE İNSANI YOLA GETİREMEZSİN ...BOŞ BİLMİŞ...

   Sil
  2. Burada gelip dünyadaki en iyi müslüman gibi konuşmuşsun ya yazık sana. Karşındaki eşcinsel diye ona "öküz" "gerizekalı" şeklinde hitap etmen senin dinden ne anladığını açıkça ortaya koyuyor. Yanlış buluyorsan allah doğru yoldan saptirmasin diye dua edersin. Allah senden olmayanı böyle kinamani mi istiyor senden? Müslümanlığı boyle anlattiginiz için islamofobikler günden güne çoğalıyor. İkinci olaraksa lut kavminde tüm erkekler eşlerini birakip diger erkeklere yönelmiştir. Böyle bir toplumda herkes eşcinsel olamaz değil mi. Bir olur iki olur veya tam tersi bir iki tane heteroseksuel olur. Ama o kavimde herkes kadinlari birakip erkeklere yönelmiş ve bu sapkınlığa dönüşmüştür. Bu kadar büyük laflar ediyorsunuz ya homofobikler olarak Allah ilerde çocuğunuzu lgbtli bir birey olarak yaratırsa o zaman anlarsiniz ama cok gec olmus olur. Cocugunuza da buyuk ihtimalle yazik olur...

   Sil
 2. Hazel? Eğer ki karşılıklı iftira atmak, karşındaki insanı anlamaya çalışmamak ve ötesinde hakarete varacak derecede söylemler üreteceksen ben zaten sana herhangi bir şey anlatmak için kendimi yormam. Çünkü kapalısın, var olan teorilerini düşünmüyorsun bile.

  Sana tek tavsiyem, kendini benim ve benim gibilerin yerine koy ve o yazıyı tekrar oku. Beni yargılama işini de Allah'a bırak bi zahmet!

  YanıtlaSil
 3. Cok sacma.ZatEn buna ayit 1 den fazla ayte olasa bile,sen yine isine geldigi sekilde yorumlayacaksin.Bence Milleti okuzlukle suclamak yerine bir kendine baksan iyi olur.

  YanıtlaSil
 4. Yorum için teşekkürler Lamiya. Öküzlükle ilgili cümle genel bir anlatım biçimidir, hakaret değildir. Çok dikkatli okumadığın, okuduysan da üzerinde pek düşünmediğin kanısı bende oluştuğu için br daha şuraya dikkatini çekmek istiyorum:

  "Eşcinsellik doğuştan gelen, kişilerin tercihi olmayan, inandığınız tanrı tarafından bu insanlara verilmiş, bir insanın heteroseksüel olması kadar normal olan, kişilerin sadece yatak odalarını ilgilendiren ama sizi ilgilendirmeyen bir durumdur. Gayet normaldir. Yoksa aklını kullanabilen her insan sizin hoşgörüsüz değer yargılarınızdan oluşan ama kendilerini daha huzurlu kılacak ve hayatında (eşcinsellikten dolayı) var olan riskleri sıfırlayacak biçimde, sizin gibi yaşamayı tercih ederdi değil mi?"

  YanıtlaSil
 5. Eşcinselliğin kendisinin (yani "eşcinsel zina"nın değil) günah olmadığına dair çok güçlü bir kanıt yazıyorum şimdi size, sıkı durun!!! BEN! ve benim gibi yüzbinlerce insanın varlığı! Ben çok şükür müslümanım, çok şükür içimde kainattan daha büyük bir kainatın olduğunun farkındayım, çok şükür o kainatı idare eden ve sevgisini benim içime yerleştirmiş RAHMAN ve RAHİM olan (merhameti herkesi kuşatıcı olan ve kendisine inananlara ahirette merhamet gösterecek olan) bir ALLAH'a inanan biriyim. Biliyorum ki ALLAH, HAKİM'dir, yani yaptığı her işi bir hikmet üzere yapandır. İnsanlar eşcinsel olmayı seçmez, kendilerini bu durumun içinde bulurlar. Herkes bunu çok iyi anlasın! Şüphesiz HAKiM olan ALLAH kişiyi bir hikmete binaen bu şekilde halketmiş, yaratmıştır. Dolayısıyla bu "hikmet" üzere yaratılan bu hale (eşcinsel yönelime) sövüp saymak doğrudan ALLAH'ın yaratma eylemine kastetmektir ki ALLAH hepinizi bilmeden yapmış olduğunuz bu kötü davranıştan korusun. İkincisi Kuran'da zinadan, yalandan, gıybetten, kul hakkı yemekten ve sair günahlardan çokça ve "açıkça" bahsedilirken, eşcinsel yönelimden özel olarak bahsedilmez. Lut kavmiyle ilgili Elmalılı meali şöyle der: "Rabbinizin sizin için yarattığı eşleri bırakıyorsunuz da insanlar içinden erkeklere mi gidiyorsunuz? Doğrusu siz insanlıktan çıkmış bir kavimsiniz" (Şuara 165-166). Gelin biraz düşünelim. Kurandaki ayetlere göre (Hicr 55-77; Hud 77-83) Lut Kavmi, kendi memleketlerine gelen yabancılara kötü davranan bir kavimdi. Memleketlerine gelen erkek yolculara da göz koyuyorlardı. Erkek suretindeki melekler Hz. Lut (as)ın evine geldiğinde Hz Lut onlar için endişelendi. Nitekim, Hz. Nuh'un karısı da yabancı erkeklerin (meleklerin) geldiğini Sedum (Sodom) halkına haber vermişti, onlar da yabancı yolculardan yararlanmak üzere Hz. Nuh'un kapısına geldiler. Şimdi, burada Lut'un kavmine (homofobik olmayan, objektif bir şekilde) baktığımızda gördüğümüz ilk şey bunların zina yapan kişiler ve daha da önemlisi "tecavüzcü" olduklarıdır. Hz. Lut yabancı yolcuları görür görmez, onlar için endişelenmiş ve onları korumaya çalışmıştı, çünkü O'nun koruması olmaksızın şehir halkının yabancılara kötü davranacağını biliyordu. Ayetlerden, Lut kavminin şehvet düşkünü, zina yapan, saldırgan ve zalim bir halk olduğu anlaşılıyor, "eşcinsel" oldukları değil! (devamı var)

  YanıtlaSil
 6. (devamı)
  Diğer bir husus da ayetlerde, erkeğe şehvetle yaklaşmaktan bahsedilirken meselenin hep kadınları veya eşleri bırakmakla beraber anılması. Şuara 165-66'nın mealinde "Allah'ın sizin için yarattığı eşleri bırakıp da" ifadesi geçer, benzer şekilde Araf 81'in mealinde de "Çünkü siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi varıyorsunuz?" ifadesi kullanılır Lut kavmine hitaben. Ben neden "erkeklere yaklaşmak" ifadesinin/anlamının Kuran'da hep eşleri veya kadınları bırakmakla yan yana anılmasını açıklayan bir dini kaynak bulamadım. Dolayısıyla herhangi bir dini kaynağa referans vermeden, kendi görüşümü belirtiyorum: acaba Lut'un kavmi bir yandan eşlere/kadınlara sahiplerken diğer yandan şehvetlerinin peşinde koşup da mı erkeklere yanaşıyorlardı. Yani şehvetlerini meşru yoldan giderebilecek "kadınları" ve "eşleri" varken, ayrıca taşkınlık yapıp erkeklere de mi saldırıyorlardı? Kuran'da kullanılan arapça ifadeleri hakkıyla anlayıp bunları açıklayacak birisi olsun çok isterdim. Maalesef, eşcinsellik İslam'da tartışılmadığı, görmezden gelindiği için, bu konudaki Kuran araştırmaları feci derecede eksik kalmış. Kısaca, Kuran'da birçok günah açıkça ve sıkça geçmesine rağmen, eşcinsel yönelimin günah olduğuna dair bir şey geçmez. İslam'a göre iki gay arasındaki fiili ilişki tabii ki günahtır. Ancak bu eşcinsel yönelimin ve sevginin duygusal ve ruhani boyutu yoğun olarak yaşanabileceği gerçeğini değiştirmez. Blog yazarının da bahsettiği üzere bir hayat boyu süren mutlu eşcinsel birliktelikleri vardır... Bütün bunları yazarken bilinmelidir ki, bunlar sadece kendimizi anlamlandırma yolundaki dünyayı, dini ve eşcinsel yönelimi anlama gayretlerinden oluşan yorumlardır. Doğrusunu muhakkak ki Allah bilir...
  CandlesandVeils
  Not: Biraz uzun bir yazı oldu, eğer meseleyi burada tartışmaya devam etmek istemezseniz, veya beni aydınlatacak yetkinlikte arapça bilen varsa şuradan yazabilirsiniz: candlesandveils@gmail.com

  YanıtlaSil
 7. oldukça aydınlatıcı, daha da önemlisi beni benden daha net ifade eden yorumların için çok teşekkürler candlesandveils.

  YanıtlaSil
 8. insanlar niçin birbiriyle uğrasırki? Herkesin hayatı günahı lnancı kendine hakaret eden sizler müslümanız diye geciyosunuz yazık cidden yazık türk insanından nefret edıyorum at gözlüklülerinden anladığım kadarıyla insanlara hakaret etmek hosunuza gidiyor ancak bunları diyerek kendinlz düşüyorsunuz. Nasılmı? Bilgi sıfır din anlayısı? Sıfır ve kalkmıs insanları yargılıyorsunuz allah herkes özgürdür demiş sen kimsinki böyle konusuyorsun! Dinime küfreden müslüman olsa cldden okudukca yorumlarınızı gülüyorum (gaylıye karsı cıkanlar küfor edenler)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...