15 Mayıs 2011 Pazar

Eurovision’a Eşcinsel Bakış


13 Mayıs 2011

Esasında çevreme baktığımda nasıl ki heteroseksuel erkekler futbol meraklısı, eşcinsel erkekler de tam bir şov izleme delisidir. Her yıl TRT kimi  seçecek, neden onu seçti, bu şarkı ne böyle diye görüşlerini en sert eleştiri oklarıyla saplarlar. Çünkü nasıl ki heteroseksueller futbolu saatlerce konuşabilir, gayler de bu konuda saatlerce geçmişten günümüze sohbet konusu yapabilirler Eurovision’u.

“Avrupa’nın altın günü”ne özel olarak en çok birkaç eğlenceli gayin TV başına geçip yorumlarını dinlerseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayabilirsiniz. Bu yıl Portekiz için “ilkokul müsamerelerine katılsınlar”, İsrail’i temsilen sahneyi kullanıp yürüyüşünü yapan Dana International için “Sanki E5’te yürüyor, attıra attıra maşallah!” ya da İrlandalı ikizlerin sempatik halleri için benzeri bir çok yorumu onlardan-bizden duymak mümkün.

Bu yıl Yüksek Sadakat’in şarkısı ortalarda kalmıştı ve emin olun kimse “VAYYY!” nidaları atmadı dinleyince. Sahne şovları ise tam bir eziyet gibi fikir güzel bulunmuş ama onun işlenmesi adına çalışılmamış belli. “Sen burada bunun içinde dön dur işte ne olacak!” gibi bir eda ile sahne alınmış sanki :) Bu hayal kırıklığı içindeki gaylerin çoğunun ertesi gün Sertab’ı bir kez daha izlediklerinden ve onu bilgisayar karşısında gene alkışladıklarından emin olabilirsiniz. Çünkü Sertab gayler için UEFA kupasını kaldırmış gibi heyecan verdi bizlere.

İzleyenler kadar ülkeleri temsilen sahneye çıkanlar arasında da cinsel yönelimleri farklı kişilere rastlamak oldukça mümkün. Geçtiğimiz yıllarda birçok isim görüldü Eurovision sahnesinde. Sırbıstan'a birinciliği getiren lezbiyen şarkıcı hala hatırlanmakta. Bu yıl daha önce İsrail'e birinclik getirmiş ancak bu yıl yarı finalde Eurovision sahnesine veda etmiş Dana göze ilk çarpanlardan. Ya da İrlanda adına yarışan ikizler Jedward için de google üzerinde küçük bir sorgulamayapmak milyonlarca gay olduklarına dair dedikoduya ulaşmak için yeterli.


Jedward - Lipstick

Bu yıl için bir numaram İtalya’dır ama oyları nasıl olur bilemiyorum :) Favorilerim olarak da Macaristan, Estonya, Bulgaristan, Azerbaycan’ı gösterebilirim. Bakalım neler olacak?

15 Mayıs 2011

İki gün önce, Cuma günü yukarıdaki satırları yazdım ancak blogger’daki çalışmadan dolayı buraye eklemek için Eurovision finalinin de yapılmasını beklemiştim. Özel durumlardan dolayı finalin sadece ilk 1 saatlik dilimi izleyebildim. Özellikle oylama kısmını daha sonra youtube’dan izlemek zorunda kaldığım için üzgünüm.

Ama bu yıl özellikle Türkiye açısından çok ilginç ve gururlandırıcı bir olay yaşanmış. Azerbaycan kazanmış, bütün oylama boyunca ellerinde bulunan ve birincilikle birlikte sahneye kadar taşınan Türk bayrağı göze çarpmış. Sahnede Azeri bayrağı yokken ellerde gezen Türk bayrağı da eşcinsel ya da değil bütün Türkiye’de Azerbaycan’a karşı var olan duygusal bağları güçlendirmiş. :) Hadi bakalım, gelecek yıl bütün ESC hayranları sanırım Bakü’ye taşınacak. :)


Ell & Nikki - Running Scared

2 yorum:

  1. SABAHLARA KADA BAĞIRA BAĞIRA EUROVISION KONUŞABİLİRİM!

    Yeterince vurgulamış oldum değil mi? :D

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...