24 Mayıs 2011 Salı

hüseyin üzmez de haydar mı üzer?

Şimdi bazen haberlerde görüyorum ve pek bir ilgim olmuyor ama sanırım bazı şeyler hakkında düşünme zamanı geldi: BTK Yasası diye bilinen kanuni düzenleme.

Nisan sonunda internet servis sağlayıcılarına bir liste gönderilmiş; “gay, eşcinsel, biseksüel, homoseksüel” gibi kelimelerin de yer aldığı liste için BTK “Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.” diye açıklama yapmış. Sonraları başbakanın “facebook gibi siteler her türlü ahlaksızlığı barındıran iğrenç teknolojilerdir” açıklamasını izliyoruz.

“Allahım sen bana sabır ver” diye haykırasım geliyor bir mitingine gidip; işte o zaman dinler sanırım :)

İnsan olarak düşünmek gerekiyor: orada “ensest” kelimesini engellemişsin, güzel; lakin sen ülkedeki ensest ilişkileri nasıl engelleyeceksin? Hiç düşündün mü? Ya da ahlak dışı diye kabul ettiğin eşcinsellikle ilgili şeylere erişimi engelleyebilirsin, lakin sen bizi anlamaya bile çalışmadan, ötekileştirerek yaptığın bu uygulamalarında bize mani olabileceğini mi sanıyorsun. Yanlış. Yakında kendi ile ilgili yasaklara özgürlükçü-demokratik yaklaşım sağlayan bencilliklerinde nam salıp kabullenemediğin “ötekilerle” ilgili otokrat halinle senin de yargılanacağın günler gelecektir elbet. Eskiden senin gibilerin yargılandığı gibi. Ve emin ol biz de bunlarla ilgili boş durmayacağız, bizi yok sayamazsın.

Anlayacağınız bir şeyler yapmazsak yakında bu bloga da erişimimiz engellenecek, belki ben hapse girerim “yasal olmayan” bıdı bıdı içerikleri yayınladığım için :) orda da kitap yazarım artık! Gerçi o kitabı da yakarlar bunlar ama neyse.

İşin en komik tarafı da seçim günlerinin yaklaştığı şu günlerde gayliğinden bihaber gaylerin de AKP şakşakçıları olmalarıdır. Evlenip çoluk çocuk sahibi olurlar, sonra da yatacak adam aramaya devam ederler artık. Eşcinseller için evlilik sloganları atacaklarına yasakların arkasında şakşak tutuyorlar.

Peki bizler ne yapabiliriz? 


İnternette Mayıs’ın 15’inde olduğu gibi yapılacak mitinglere katılabiliriz. Facebook’tan takip ederseniz size de mutlaka davet gelecektir.

AKP ve şakşakçılarını bilgilendirmek lazım. Yukarıdaki soruları sorarsanız yanıt veremezler. Çünkü onları destekleyenleri her gün gazetelerin 3. sayfalarında haber olarak okuduğumuzu onlar da biliyor.

Oyunuzu dikkatli kullanın. Sadece bu değil, buna benzer bir çok yasayı takip edin, lanet olası referandumlarda oyunuzu düşünerek kullanın.

Lubunca öğrenin :) ben de tam bilmiyorum ama sanırım bu yasaklar gelirse ikincil bir dille iletişim sağlamak mantıklı olacaktır.

http://www.sansurekarsi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Onlar yapılacaklar konusunda size yardımcı olacaktır :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...