27 Haziran 2011 Pazartesi

Biz Onurluyuz!

Biraz sayfa sayfa gezindim. Biraz da google sayesinde arama yaptım ama bulamadım. Türkiye’nin önde gelenleri Hürriyet, Milliyet ne de diğer gazetelerin internet sitelerinde Onur Yürüyüşü hakkında tek bir haber, bir tek paragraf bile yok. Genel olarak baktığımızda daha çok sol kesime hitap eden sitelerde ulaşılabiliyor. Tamam, ayrıntılı bir çalışma değildi ama günlük yaşamda insanların internette pek de haberler hakkında raporlama yaptığını sanmıyorum.


Radikal’de yer alan ve şuradan okuyabileceğimiz dişe dokunur tek yazıyı görünce vahada su arayan bedeviler kadar şanslı hissettim. Enteresan geldi. (daha da enteresanı sabah gördüğüm yazıyı akşam buraya eklemek için sayfaya girdiğimde bulamamış olmam)

Burada bu etkinlikler dizisini düzenleyen LBGTT sivil toplum örgütlenmelerinin basın çalışmaları geldi aklıma. Etkinliği sadece bir yürüyüşten öte bir şov haline dönüştürebilmek ve bunun ötesinde bu şovun ardından mesajları topluma verebilmek önem taşımakta diye düşünüyorum. Her kurum ya da kuruluşun olduğu gibi bu dernek-vakıfların da iyi birer PR çalışmasına ihtiyacı var. İnternet çok yaygın olmasına rağmen toplumun büyük kesimi hala diğer kitlesel araçları kullanmakta; unutmamak lazım.

Tabi bir de iğne var elimizde; batırılması gereken. Eşcinselleri basında var etme biçimleri oldukça tartışmalı olan ülkemiz basınında gözetleme unsuru olan olayların baş sayfalarda yer alması, buna rağmen Onur Yürüyüşü gibi eşcinsellerin de insan olduklarını hatırlatacak etkinliklerin çok küçük ya da hiçbir biçimde kendine yer bulamaması belli bir amacı doğrultusunda varlığını sürdüren basın açısından büyük sorumluluk.

Gereğinin yerine getirilmesini arz ederim.

Not: Bu yazı bazı köşe yazarlarımıza gönderilmiştir.

Notun Notu: Biz çok isterdik ki bazı köşe yazarlarımızın bu yürüyüşe katılması, katıldıklarıyla gördükleri insanların hissettiklerini paylaşabilmesi. En çok da Ayşe Arman’ı bu yürüyüşte görmek yaptığı röportajlardan sonra bize büyük bir teşekkür borcu bırakırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...