10 Haziran 2011 Cuma

Homofobik gayler


Sanırım hiçbir gelişmiş ülkede göremeyeceğimiz bir şeye ülkemizde bu hayatın içinde az çok bulunan herkes tanık olmuştur ve belki de için de yer almıştır. Size anlatacaklarım sizin toplumunuzun eseridir. Alkışlasak mı bari? :s

Öncelikle homofobiye değinelim:

Homofobi, eşcinsellere ya da eşcinselliğe karşı duyulan irrasyonel nefret, korku, hoşnutsuzluk ya da ayrımcılık olarak tanımlanabilir. Geniş manası ile diğer cinsel yönelimlere sahip olan LGBTT kişileri de içerir. Sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılır.

Homofobi sadece psikiyatrik bir kavram değildir. Her 48 saatte bir, eşcinsel bir kişinin, homofobiyle bağlantılı şiddete maruz kalarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Uluslararası Af Örgütü'ne göre yaklaşık 70 ülkede eşcinsellere zulmedilmektedir ve sekiz ülkede eşcinsellere idam cezası verilmektedir.

Görüldüğü üzere tek yaptığı kendi gibi olan insanlara ilgi duymaktan ötürü insanlardan nefret edilmekte, herhangi diğer özellikleri göz ardı edilmekte ve ölüme kadar varabilen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Aranızda bu tip bir iğretiye sahip olan varsa hali oldukça acınasıdır, bilesiniz. Biliyorum, çok var.

Neyse, esas konumuza dönelim. İşin daha trajikomik yanı ötekileştirilmiş olan yurdum eşcinsellerinin, kendi aralarında üstünlük sağlamaya çalışmaları, kendi ilgi alanına girmeyenleri ötekileştirmeleri ve kabullenememiş olmalarıdır. Bir çokları ile tanıştım ki onları da kendi aralarında sınıflandırabilecek kadar çeşitleri mevcut, bunu gördüm ve sizlerle paylaşıyorum.

Bu sınıflardan birincisi kendisini kabullenmiş olanlardır. Her şeyin farkında ancak apış arasının ilgisini fiziksel olarak çekmiyorsa ötekini dışlamaya başlar. Alaycı imalar ile başlayan olay, karşı taraf sinik bir tipse onun hezimeti ile sonuçlanır. Karşı taraf da dişli çıkarsa size ya Gırgıriye filmlerindeki seyirlik mahalle kavgaları başlar. Siz gülersiniz. O da yetmezse fiziksel bir kavgaya dönüşür ki bu çok görülmese de var olan gerçeklerdendir :)

İkincisi ise daha vahim… Kendini kabullenememiş homofobik bireyler. Bunlar ülkemizde oldukça yaygındır. Hem cinsellik adına her şeyi yaparlar, hem de bundan dolayı bir suçluluk duygusu hissederler. Karşılarındaki kişiler onlara yol gösterebilecek özellikteyse ne ala. Yok değilse durum fenadır, o suçluluk duygusu ki önce kendine zarar verme (psikolojik belki bozukluğun derecesine göre fiziksel), son noktada sebep olarak gösterme üzerinden karşıdakine zarar vermeye kadar gidebilir ki bana göre homofobik cinayetlerin çoğu bundan kaynaklanmaktadır. Bence bu gruba girenler önce kendi kişisel gelişimlerine ilkokul çağlarından başlamalılar ki ellerinin altında yer alan interneti sex arayışı için kullanabilen bu kişiler, nedense bir google araması yapıp en azından Kaosgl ya da Lambdaİstanbul’un sayfalarına ulaşabilseler, biraz okuyabilseler çok güzel olacak.

Kısaca ötekileştirilmiş bir grubun içinde ötekileştirilmek kadar saçma bir durum yok. İki ötekileştirme sizi eskisinden daha mı güçlü yapar, daha mı sinersiniz bilemiyorum. Ben kimseyi yargılamıyor, sadece kendime bakıyorum. Herkes baksın dalgasına :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...