2 Ekim 2011 Pazar

Karanlıktan Önce


Bu kez bir film yorumu için basitçe alıntı yapmak kolay geliyor :)

2000 yılının en çok öne çıkan filmlerinden Karanlıktan Önce / Before Night Falls nihayet ülkemize de gelmiş bulunuyor. Filme konu olan Kübalı şair ve romancı Reinaldo Arenas'ın hayatı hakkında detaylı bilgi için bakınız yan sayfa. Burada, devrim uğruna savaşıp devrim gerçekleştikten sonra homoseksüel olduğu için sekiz sene hapis yattığını ve sonra da diğer 'istenmeyen'lerle birlikte ABD'ye sürüldüğünü, AIDS'e yakalandığını ve 1990'da intihar ettiğini söylemekle yetinelim. Zaten Karanlıktan Önce de, sıradan bir 'hayat hikâyesi filmi' değil. Hollywood usulü kronolojik olay dökümü yapan, konu ettiği kişiye en kolaydaki etiketi yapıştıran biyografi filmlerinden ayrılıyor.

Sinemaya bir başka biyografik çalışmayla, Basquait'yle (1996) atılan New Yorklu ressam Julian Schnabel'in filmi, didaktizmden uzak. Kimi kısımlarını hikâye anlatımı açısından flu bulabilirsiniz ancak filmin, bunun karşılığında lirik ve tutkulu bir tonu var. Karanlıktan Önce, Arenas'ın (Javier Bardem) hayal gücüne dalıyor; onun doğaya yakınlığını ve seks / romantizm takıntısını ortaya koyan sahnelerle, sanatının kaynaklarına iniyor. Politik anlamda fikir beyanatına ise pek girişmiyor. Filmin görselliği, çocukluk ve gençlik yılları ile devrimcilik, hapis ve New York dönemleri arasında dolanırken ustaca çeşitleniyor. Bu arada seyirciye de 'ressam - yönetmen' avantajını hissettiriyor. Schnabel bu kez, duygusal anlamda Basquait'ye göre çok daha geniş içerikli bir filmle karşımızda.

Öncesinde Jamon, jamon gibi İspanyol yapımlarıyla adını duyuran Javier Bardem'e uluslararası ve son derece de haklı bir şöhreti getiren filmde, Johnny Depp çifte rolde. Bu rollerden biri, Arenas'ın kitap kopyasını 'rektum'unda Amerika'ya kaçıran travesti, diğeri ise, hapiste ona zorla ifade imzalatmaya çalışan gardiyan... Karanlıktan Önce, Venedik'te Jüri Özel Ödülü'nü kazanmıştı. Bardem ise buradaki rolüyle hem Oscar'a hem de Altın Küre'ye aday oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...