24 Ekim 2011 Pazartesi

Nefret etme, insan ol!

Bu sabah Radikal gazetesinde Baskın Oran’ın yazmış olduğu bir yazıyı okudum. “Nefret ikizleri: Suç ve söylem” başlığının hemen altında şöyle yazılmış (Yazının tamamı burada):

Nefret suçu iki unsurdan oluşur: Ceza hukukuna göre işlenmiş bir suç olacak ve fail, bunu önyargı nedeniyle işleyecek. Takside dövülen Ermeni kadının başına gelen tam da buydu

O Ermeni kadının yaşadıkları sadece bir örnek. Şehitlerimizin acısı üzerinden faşist söylemler türetip halkın duyguları arasına nefret tohumları yaratanlar şimdi Van depremi sonrası insanların sosyal medyada “etme bulma dünyası” söylemleri karşısında buzlaşmış duyguları ile yaptıklarının farkında mıdırlar bilemiyorum. Nefret söylemleri Kürtler için de çoğalmış durumda.

Sizlerin pek haberi olmasa da bu ülkede ve hatta dünyanın birçok yerinde hor görülen-dışlanan-hakarete uğrayan-dövülen ve hatta öldürülen bir alt kimlik daha bulunmakta: Eşcinseller…

Bu ülke daha kaç kere bölünecek? Türk-Kürt ayrımı / Alevisi-Sünnisi / AKP’lisi-CHP’lisi, alt başlıkta laiki-dindarı / heterosu-homoseksüeli… Fenerbahçelisi-Galatasaraylısı… Sürekli bir ötekileştirme ve kendinden olmayanı aşağılama savaşlarınız sık sık birçok insanın canına mal olmakta, farkında mısınız?

Mevlana'nın yurdundan insanların onu sadece sohbet konusu yapmaları, dünya örnek alırken kendi ülkesindekilerin yaşamlarına Mevlana'yı dahil etmemeleri de düşündürücü değil mi?

İslam dini de diğer bütün dinler gibi hoşgörüyü emreder. Atatürk hiç kimseyi ayırmaz, Türk milleti derken Anadolu’nun köşe-bucak nerede olursa olsun yaşayan bütün vatandaşlarını kasteder. Spor bir araya getirir, sizi savaşa davet etmez. Ve cinsel yönelimler sadece yatak odası-mahremiyet ile ilgilidir. O odanın dışında kalanları ilgilendirmez.

Hoşgörü erdemi hep sizinle olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...