15 Mart 2013 Cuma

Evlenen Gayler şimdi daha uzun yaşıyorlar!

12 Mart 2013'de Robert Preidt tarafından yazılan ve National Library of Medicine'da yayınlanan ilginç makaleyi sizin in birebir çevirmeye çalıştım.Eşcinsel birliktelik içerisindeki Danimarkalı erkekler arasında ölüm oranı, 1990'lardan itibaren kayda değer bir düşüş yaşamaktadır. Ancak yeni bir araştırma da gösterdi ki eşcinsel birliktelik içerisindeki kadınlarda ölüm oranı artmaktadır.

1989'da Danimarka eşcinsel evliliğe izin veren ilk ülke olmuştur. Araştırmacılara göre, bundan sonraki birkaç yıl boyunca, eşcinsel birlikteliklerdeki ölüm oranı belirgin bir şekilde yüksekti. Bununla beraber, 1996'dan itibaren eşcinsel birliktelik yasayan erkekler arasındaki ölüm oranı düştü ve bugün bu oran hiç evlenmemiş ya da boşanmış erkeklerdeki ölüm oranının da altına inmiştir. Uluslararası Epidemoloji dergisinde 12 Mart'ta yayınlanan araştırmaya göre bu düşüşün ana sebebi, HIV/AIDS gibi hastalıkların etkin tedavilerindeki gelişmelerdir.

Bunun aksine, araştırmalar g
östermektedir ki eşcinsel birliktelik içerisindeki bayanlar arasında ise ölüm oranı artmıştır (ç
ogu intihar ya da kanser nedeniyle).

Araştırmanın ba
ş yazarı Morten Frisch bir yazıda şöyle diyor: "Lezbiyenler intihar ve meme kanseri için bilinmeyen yüksek risk popülasyonu oluşturuyorlar, bu nedenle bulgularımız gösteriyor ki bu gerçeğin altında yatan faktörleri tespit etmek ve bu popülasyonun (lezbiyen populasyonu) temel sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlamak için çaba sarfetmek gerekmektedir.Uzunca süredir bilindiği üzere evli insanlarda ölüm oranı düşüktür. Ancak Batı toplumlarında son 10 yılda evlilikte önemli değisimler meydana geldi. Örnegin, geleneksel evlilik yapan insanların yüzdesinde aşamalı bir düşüş, bekar ve boşanmış insanların yüzdesinde artış, artan bekar insanlar sayısı, bir karşı cins üyesiyle yaşayan insanların sayısında azalış gibi. Frisch: "Bu araştırma da daha önceki araştırma gibi gösterdi ki evli olmak ya da bir karşı cins üyesiyle yaşamak (birliktelik) daha düşük ölüm oranıyla ilişkilendirilir. Kamu sağğı bakımından ise neden bu ilişki içindeki insanların ölüm oranının düştüğünü tanılamaya çalışmak çok önemlidir.

Kaynak: Uluslararası Epidemoloji Dergisi

4 yorum:

 1. sevgili kelebek evlilikle beraber ben bireyin artık tek eşli olduğunu farz ediyorum. ve bu da şu savı geliştiriyor. çağımızın en önemli ömür kısaltıcı sebebi stres tek eşli eşcinsel erkeklerde ömür uzaması farkedilir oranda arttığına göre bu bireyler stresden de uzak kalıyorlar ve stresin zıt anlamlısı rahatlık olduğundan rahat olanın huzurlu olduğu gerektirmesiyle birlikte tek eşli eşcinsel erkekler daha huzurlu diyebiliriz.

  yani diyebiliriz sanırım. çokmu zorladım :)

  çeviri için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bu çeviride sadece HIV/AIDS etkeninden bahsetmiş ama bu ve diğer nedenlerden dolayı ımtırak'ın da eklediği ana kaynağın yok olması önemli :)

  Blog içeriği gittikçe gelişiyor valla. Ellerine sağlık But. :)

  YanıtlaSil
 3. Makale kısıtlı bir alandan yaklaşmış olaya, ımtırağın da söylediği gibi bir sürü etken söz konusu, bu konuda araştırmalar yapıldığında belli başlı başlıklar oluşturulabilir.

  çeviri ve paylaşım için teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 4. Araştırmada belirtilen gay birlikteliklerde yaşam kalitesi artarken lezbiyen çiftlerde durumun tam tersi olması ilginç geldi bana. Evet genel itibariyle çok açıklayıcı değildi yazı. Teşekkürler yorumlarınız için ;)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...