22 Mayıs 2013 Çarşamba

'Atatürk gay miydi?' sorusu hakaret mi, değil mi?


Bugün internette haberleri turlarken “maalesef3” yukarıdaki başlığa sahip şu haberi gördüm.


Maalesef ki dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde, toplumun kaderini tümden değiştiren birisinin özel hayatı hakkında bu tür haberler-tartışmalar göremezsiniz. Bunun için herhangi bir özel kanuna gerek bile duyulmaz. Çünkü her şeyden önce insanların “mahremiyet” hakkı vardır. Öyle ki bu sade bir vatandaştan ülkenin kurucusu-kurtarıcısı bir öndere kadar geçerli bir kuraldır.

Ancak ülkemizde mahalle dedikodularından, yaklaşık yarım yüzyıldır yazılı-görsel basındaki popülerliğine tam gaz devam eden magazin haberlerine kadar devam eden sürece bakılırsa,  mahremiyet hakkı ile ilgili tecrübelerimizin çok az olduğunu görebilmek zor olmaz. Mahallenizdeki kadının kimin arabasından indiği de, şarkıcı bilmem kimin yediği tost da beni ilgilendirmediği gibi Atatürk’ün de özel ilişkileri kimseyi ilgilendirmemeli. Öyle ki özellikle Atatürk’e bu toplumun kaderini temelinden değiştirdiği için saygı duymak ve onun değerlerini benimseyerek hayatın bu kısmına yön vermek faydalı olacaktır. Herkesin yapması gerektiği gibi.

Maalesef ki bu ülkede eşcinsel olmayı hala hakaret olarak algılayan ve kullanan insanlar var. Oldukça da fazla. Üzülerek ve tekrar tekrar altını çizerek söylemek istiyorum ki bu konu öyle düşündüğünüz gibi küçük düşürücü bir nitelik taşımıyor. Aslında biraz mantıklı düşündüğümüzde küçük düşürücü olan şeyin homofobik bazı önyargılar ve davranış bozukluklarını insan benliğinde barındırmak olduğunu söyleyebiliriz.

Maalesef ki gay olmayı hakaret kabul eden bir toplumun bireyleriyiz. Mahkemelerimiz de bu toplumun mahkemeleri. Ve alınan karar(lar) da bir o kadar tartışmaya açık.

Burada temel soru sanırım şöyle olmalı: “Atatürk gay olsa ne olur?”

Yanıtı da çok basit: “Hiçbir şey!”

“Atatürk gay miydi?” sorusu temelinde kitap yazan yazara da, bu soruyu kitap üzerinden birkaç manipülasyon niteliği taşıdığı belli olan alıntıyla yayınlayan ve bunu “akademik” anlamda yaptığı ibareleri taşıyan blogun yazarına da ve konuyu mahremiyet hakkı özelinde değerlendirmek yerine “hakaret” ve haber verme hakkı üzerinden (“Haber verme hakkından yararlanabilmek için haberin gerçek olması, bilinmesinde kamu yararı bulunması ve haberde küçültücü değer yargılarının bulunmaması gerekir.) değerlendiren mahkeme heyetine de sorumu tekrarlamak istiyorum:

“Atatürk gay olsa ne olur?”


8 yorum:

 1. temelden girmiş, çok keskin bir ifade ile olayı bağlamışsınız, alkışlıyor ve katılıyorum. Diyecek bir şey yok, birileri gereksiz sansasyonel yaratmak istemiş ve gereksize ilgili basınımızla birlikte bunu taçlandırmışlar..

  ne diyelim :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Kaan. "Ne diyelim?" soruna şöyle yanıt vermeye çalıştım zaten: “Atatürk gay olsa ne olur?”

   Sil
 2. Atatürk gay olsa ne olur değil işte mesele...
  Ben mesela taş çatlasa 50 kişinin tanıdığı sıradan bir insanım. Benim gay olduğumu öğrense ailem önümüzdeki 30 seneyi rezil eder hem bana kendilerine.
  Atatürk?
  Henüz sıradan insanları bile aşamamışken onun gibi bir şahsiyete Türkiye gibi bir yerde ne tepkiler çıkar...
  Ayrıca Belçika da otursun bkuyla oynasın. Atatürk'e gay demesi ilgi çekmeye çalışmasından başka bi şey değil.
  NOT: Ayrıca Atatürk gerçekten gayse gurur duyarım ve sanırım ayırımcı insanlara karşı içimde tuttuğum tüm öfke de söner bir anda. Düşünsene, Türk milleti olarak bir gay'in evladıyız. Hem de çağın dahisi, ve büyük ihtimalle zamanının en zeki ve karizmatik politikacısı ve askerinin evladı... Benim için zaferdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte insanların bu algılarının değişmesi lazım ki bu tartışmaların saçmalık olduğu anlaşılsın. Anlatmaya çalıştığım şey "Hayır, hakaret değil; çünkü gaylik aşağılayıcı bir şey değildir" ve " Evet, hakaret; çünkü öyle olmasa da toplumun bakış açısı böyle" ifadeleriyle özetlenebilecek cinsten. Maalesef!

   Sil
 3. buradaki "gay" den kasıt hepimizin de tahmin ettiği gibi bir "hakaret" olarak algılanıp o yönde kullanılmıştır, hiçte masum bir haber değildir bana göre ve özel hayat ile ilgili tespitlerine katılıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplumun bakış açısını elimizden geldiğince değiştirmeye çalışıoruz O gay... Bizim çorbadaki tuzumuz sanırım bu bloglar. Bir nebze amacımıza uygun sonuçlara ulaşabilmek ümidiyle.

   Sil
 4. Ah keşke gay olsaydı da kudursalardı o ipsiz sapsızlar. Çünkü hiç kimsenin böyle büyük bir lideri sadece cinsel yönelimi yüzünden hiçe sayacağını düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçe sayamamaları için yazılmış bir yazıya yaptığın yorum için teşekkürler Osman :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...