8 Mayıs 2013 Çarşamba

Neler oluyor? (1)Bu haftaki gündemimiz şok baskınlardan ibaret. Birbiri ardına, kaynağı belirsiz bir şekilde yayınlanan ve “asparagas” olduğu muhtemel bu haberleri ibretle izliyoruz. İbretle izlememize grup olarak ya da umuma “açık” sayılabilecek bir alanda seks yapılması değil, bu seks aktivitelerine yapılan “şok baskınlar” ve yayınlanan haberler neden olmaktadır.


Yukarıdaki linke tıkladığınızda Sivasmit.com sitesinde, Mehmet Bakır imzalı kaynak habere ulaşabilirsiniz.

Mehmet Bakır’ın “özel haber” formatında yazdığı bu haberle ilgili kendisine sorulması gereken ilk soru şu: Erkek erkeğe ilişkiye girmenin nesi bu kadar şoke etti de o başlığı koyma gereği hissetti? Merak ediyoruz. Keza yukarıda değiştirmeden alıntıladığım bu başlıkla ilgili olarak çoğumuz, erkek erkeğe ilişkiye girmekten öte kendisinin noktalama hataları karşısında şaşkınlık içinde kalmış durumdayız. Yaşadığı “şok”tan ötürü bu noktalama hatalarını yapmış olabileceğinden endişe ediyoruz. Eğer böyleyse kendisine erkek erkeğe ilişki yaşamanın en az kadın-erkek ya da kadın-kadın şeklindeki ilişkiler kadar normal olduğunu söylemek isteriz.

Asıl mesele bu değil de dil bilgisi ile ilgili sorunları varsa, biz onun yaptığı gibi ötekileştirme yapmayı tercih etmeyeceğimizi belirtmek isteriz (ki bu hatalarla habercilik yapmasına şoke olan çok insan olabilir). Biz yazdığı haberlerin editoryal anlamda düzenlenmesi için kendisine yardımcı olabilir ya da balık tutmayı öğretme felsefesi ile dil bilgisi kuralları konusunda bilgilerimizi kendisiyle paylaşabiliriz.

Habercilik konusunda da bildiklerimiz var ayrıca. Temel kural 5N 1K’dan ibarettir: "ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?”

Yaptığı haberle ilgili bu çerçevede sorulabilecek sorular:

“30 kişiden ayrılıp jandarmaya ihbarda bulunan kişi NEDEN ihbar etmiş?”

“Bu 30 kişinin gözaltına alınmasının nedeni NEdir? Grup seks mi, yoksa kanunlara aykırı başka bir şey mi?”

“Gözaltına alınan kişilerin 6’sının NEDEN tutuklandığını, diğerlerinin NEDEN serbest bırakıldığını açıklayabilir misiniz?”

“Erkek erkeğe ya da grup olarak seks yapmak NASIL suç olarak adlandırılabiliyor?”

Bu sorular böylece sürüp gidecek. Bu soruları Mehmet Bakır başta olmak üzere, kopyala-yapıştır haberciliğini ilke edinmiş diğer “büyük” gazetelerde yer alan gazetecilere ve yayın yönetmenlerine de sormak gerekir elbette.

NOT: Bizim burada sorguladığımız asıl konu, eşcinsel ilişkilerin “tukaka” olarak gösterilmesi ve eşcinsellerin ötekileştirilmeleridir. Tecavüz, çocuk pornosu gibi konulara olumlu anlamlar yüklemeye çalışmıyor, biz de bu konulara karşı çıkıyoruz. Bu yazıya ya da başka yazılara bu tip yorumlar/yanıtlar yazmayınız.

3 yorum:

 1. Asıl mesele özellikle ülkelerin eşcinsel evlilikleri teker teker onaylamasından sonra eşcinselliğin kendilerince "bir sapıklık" olduğunu kamu oyuna duyurmak ve bulanık olan zihinlerin her daim bulanık kalmasını sağlamaktır. Konu bu kadar net

  YanıtlaSil
 2. O Gayciğime katılıyorum. Eng,n kültür ve dini bilgilerimizi ulaştıramadığım toplumlarda eşcinsellik olması gerektiği gibi normalleştikçe haber üzerine haberler çıkıyor ve hepsinde eşcinseller topluca seks yapıyorlar.. Toplum gözünde yerimizi sapkın ve sapık olarak belirlemek tek istekleri.. Bu haberlerle eşcinselleri tanıyan, gören insan ne düşünebilir ki?

  Doğruluğundan hiç emin olmadığımız haberler ve doğacak kontrolsüz sonuçlar..

  YanıtlaSil
 3. Tek umudum az da olsa bazılarının bu bloglara ulaşması ve madalyonun arkasını da çevirebilecek sorularla davranışını belirlemesidir. Dilerim bu haberler bazı şeylerin sinyali değildir.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...