10 Ağustos 2014 Pazar

Düşünmemek, doğaya aykırıdır!

Ülkemizi sevmemiz öğretilmişti bize değil mi? “Yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir”lerden “Her şey vatan için”lere kadar bir dolu lafı ezbere, düşünmeden ve sorgulamadan söylediğimiz zamanlar oldukça fazla. Açıkçası hala, bazı konularda tartışırken bile bu güdüyü taşıdığımızı düşünüyorum. Hem de fazlasıyla.

Ancak son yılları düşündüğümüzde bazen o kadar bezgin hissediyorum ki anlatamam. Zaten pek yapmasam da artık hiç tvde haber izlemiyorum. İnternette yaşam-insan bölümlerini okuyamıyorum. Politik bölümler hep bildiğiniz gibi. Acaba biz de sadece spor sayfalarında mı gezinsek demeden geçemiyorum. Böyle böyle insan ülkesinden nefret edecek konuma geliyor maalesef. Çünkü gerçekten yaşama değer veren herkes o haberlerin içinde boğulabilir. Sanki mütemadiyen bir “çin işkencesi” yapılıyor da bizdeki bazı duygular yok ediliyor gibi. Ama her ne yapıyorlarsa bu konuda fazlasıyla başarılı olduklarını söyleyebilirim. Haklarını vermek gerek.

İşte bütün bu hengamede, bazen LGBT ile ilgili haberlerle de karşılaşıyoruz. Bilirsiniz, çoğunlukla pozitif niteliği olmayan şeyler. Mesela bu gece, en sakin halimle oturmuş, internette gezinirken şu haberle karşılaştım (başlığa tıklarsanız orijinal haber açılır):


Haberin özeti; 5 yıldır evli olduğu adamın eşcinsel ilişkileri olduğunu öğrenen kadının dava açması, kocasından boşanması ve 70 bin TL tazminat alması.


Maddi tazminat kısmı tartışmalara açık olsa da gayet normal değil mi? Aldatılan bir kadının kocasına olan güveninin sarsılması nedeniyle boşanmak istemesinden daha normal ne olabilir ki? Yalnız haberin son paragrafında mahkeme kararından şu alıntı yapılmış:

“…Koca bir evlilik birliğine yakışmayacak, insan doğasına asla uymayacak kutsal duygu ve inanışlarla tam tezat oluşturacak bir inanıştadır…”

Allah aşkına bu ülkenin hakimleri, savcıları tam olarak nerelerde bu mesleği öğreniyorlar da icraya başlıyorlar? Eğer ki memleketin üniversite eğitimi, ilkokul seviyesine indiyse ve bilim üreten yapılar örf-adet-ahlak çerçevesi içinde eğitim vermeye başladıysa amenna! Hiçbir şey söylemeden konuyu kapatabilirim. Lakin siz bilmem kaç yıl, bilmem kaç kitabı hatmederek üniversite bitirip bu mesleğe atandıysanız, bir miktar sorgulama ehliyetine sahip olmanızı bekleyelim bir zahmet!

Lütfen açıklar mısınız, “İnsan doğasına uymayan şey” tam olarak nedir? Aldatmak mı? Esasında tam da insan doğasında olan dürtülerden bir tanesi. Ama tartıştığımız şey bu değil.

Eğer insan doğasına uymayan, kutsal duygu ve inanışlarla tam tezat inanış eşcinsel ilişkiler yaşamaksa orada bir durmanız lazım. Yerinizde olsam mesleğimden istifa eder, diplomamı yırtıp çöpe atar, en baştan-ilkokuldan eğitimime tekrar başlar ve en nihayetinde “bilim-felsefe üzerine kurulu bir üniversite”de tekrar hukuk öğrenirim.

Şimdi buyurun siz düşünün… Eğer yapabiliyorsanız!

NOT: Son paragraflardaki ilgili tavsiye düşünme yetisine sahip olmadığını verdiği kararlarla açıkça gösteren hukukçulara yöneliktir.


NOT2: Bir eşcinsel türlü sebeplerle evlenmişse, yaşantısına sahip olamamasından, cesur davranamamasında ve daha bir dolu sebepten dolayı utanç içinde yaşayabilir. “Evlendim çünkü şöyle-böyle oldu” diye ileri sürdüğü sebeplerin çoğunluğunun geçerliliği yok maalesef. Neyse, bu başka bir postun tartışma konusu olsun…

4 yorum:

 1. İşin daha da beter yanını söyleyeyim: Bir de bu yargıçlar, anasayasında belirttiği şekliyle laik olma iddiası taşıyan bir devletin yargıçları. Yani nasıl olur da bir inanışa göre "olur-olmaz"dan söz edebilirler? Bu devletin bir dini yoksa -ki devletin dini zaten olamaz- o halde hangi dini baz alarak bu karara varabiliyorlar?! Aleni bir anayasa ihlalidir bu karar. Tam anlamıyla rezalet! :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Popüler yazılardansa seni bu yazıda görebilmek gerçekten hoş :) Söylediklerimin üzerine yaptığın ve belki de anlatmaya alışıp anlatamadığım şeyi şahane yorumunla özetlemişsin. Teşekkürler.

   Sil
  2. Yok be sıradan işte :)) mesaj alındı popüler yazılara bak diyorsun. :D

   Sil
  3. İstediğin yazıda gezinebilirsin :) Nihayetinde gezinin diye yazıyoruz hepimiz :p

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...