10 Şubat 2014 Pazartesi

Roşin Çiçek… Daha 17’ydi! #nefreteinat


Sadece erkeklere ilgisi olan bir oğul”du oysaki. Hayatını yeni yeni anlamlandırmaya başlamış, belki beyaz atlı prensle ilgili hayaller kuran, tertemiz, küçücük bir hayat. En az hepimizinki kadar biricik.

Henüz 17 yaşındaydı baba bildiği, amca dedikleri tarafından katledildiği zaman. Belki onu önemseyen biri vardı hayatında, bizim bilmediğimiz. Belki dünyayı değiştirecekti hayallerinin peşinden koşarken. Belki de aramızdan birisinin "aşkım"ı... Şimdi hiçbirisi yok.

...ve aylardır beklediğimiz haber geldi bugün Diyarbakır’dan:


“Diyarbakır'da eşcinsel olduğu için 17 yaşında öldürülen Roşin Çiçek‘in, babası ağırlaştırılmış müebbet, iki amcası ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.”

Türk mahkemelerinin adalet duygumuzu bolca sömürdüğü, bizleri bolca sorgulamalara sürüklediği günlerde hoşumuza gitti bu karar. Hoşumuza gitti dememe bakmayın siz, bu Roşin’i aramıza geri getirmez. Ama umut bu ya, daha fazla Ahmet’lerin, Roşin’lerin katline mani olur diye kendimizi avutuyoruz. Başka bir yerde, başkaca beyaz atlı prensler yaşamaya devam edebilsin diye. Ne diyordu film başlarken; “Dünyanın bir ucunda bir kelebek kanatlarını çırpsa, dünyanın öte ucunda fırtına kopar...

Bu yazının sonuna bir ağıt koymak isterdim ama Teoman’ın şarkısı o kadar manidar geldi ki sanki Roşin için yazılmış-söylenmiş gibiydi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...