1 Mart 2014 Cumartesi

Bir LGBT neden AKP’ye oy verir?

Bu aralar sosyal medya üzerinde daha aktif bir dönem geçiriyorum sanırım. Gün geçmiyor ki oralarda gezinirken, yazışırken üzerine “dur ben şu konuda bir şeyler yazayım” diye düşünmeden edemiyorum.

Twitter’da geçirdiğim zaman diliminde AKP adına LGBT hesabının açılmış olduğunu daha önce görmüştüm. Küçük çaplı bir mentionlaşma olduysa da konuyu burada daha ayrıntılı irdelemek sanırım yerinde olacak.

10 yılı aşkın süre önce henüz bir başbakan değilken katıldığı bir programda kendisine sorulan soruya aşağıdaki videoda izleyeceğiniz yanıtı vermiş Tayyip Erdoğan:


Peki, bu yanıtın üzerinden geçen uzun zaman içinde neler olmuş? Bu konuda benim uzun uzadıya burada bir şeyler yazmama gerek yok aslında. Kaos GL’den Erdal Partog tarafından yazılan şu yazıyı dikkatle okumanızı rica ederim:


O yazıyı okuduğunuzda aileden sorumlu devlet bakanının bu bir hastalık demesinden tutun, “toplumsal bozulmayı sağlayacak uygulamaları bir demokrasi kriteri olarak görmemelere kadar yüzlerce homofobik yaklaşım içeren, her daim irili ufaklı nefret söylemleri üreten ve LGBTİ bireylere karşı yapılan her türlü suçun destekçisi konumundaki bir parti iktidarını göreceksiniz.

İktidar tarafından yönlendirilen ve en temel yaşam haklarından barınma gibi hakları yapılan baskınlarla engellenmeye çalışılan, nefret suçlarının göz ardı edildiği, işlenen bu suçlarda suçluya tahrik indiriminin yapıldığı, sinema baskınlarının ŞOK haberleriyle duyurulduğu, eşcinsel-gay gibi konulardaki sitelerin engellendiği, grindr gibi uygulamaların fuhuşa neden olması nedeniyle yasaklandığı bir yönetim anlayışından bahsediyoruz.#loveislove

Şimdi yerel seçimler yaklaşırken AKP’nin savunuculuğunu yapmak bize mi düştü? Asla! Ortak hareket etmeye başlamadığımız her geçen gün biraz daha ezildiğimizi hissetmemiz için daha kaç kişinin; Ahmetlerin, Roşinlerin öldürülmesi, travestilerin-transseksüellerin dövülmesi, hor görülmesi, daha kaç çocuğun okul bahçelerinde arkasından “top” diye seslenilmesi gerekiyor?

AKP taraftarı, hatta kraldan çok kralcı olabilirsiniz. Lakin bu bizim ortamımızda AKP’yi savunmanız için bir neden değil çünkü bizim bu konuda söyleyeceğimiz çok şey var. Söylenmiş olanları ben kısaca, Erdal uzun uzadıya yazmış. Tekrar okuyabilirsiniz. Size benim önerim, bizim aramızda AKP’yi ve benzer partileri bize savunmak yerine, bu aktivist yapınızı parti içine taşımanız ve partide bizleri temsil etmenizdir. O zaman belki siyasi partilerde bir şeyler değişir, belki biz size destek vermeye ve savunduğunuz partiye oy vermeye başlarız. Ve belki o zaman haklarımızı kazanırız.

Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Fikir sahibi olabilmeniz için Vikipedi üzerinde paylaşılan şu yazıdaki özet tabloyu sizlerle paylaşmak isterim:


Eşcinsellik yasal?
1852'den beri
Yasal cinsiyeti değiştirme
Pratikte asla yasaklanmadı, 1988'de yasallaştı.
Eşcinsel evlilikler
Tartışmalı; CHP ve BDP tarafından destekleniyor ancak AKP ve MHP tarafından karşı çıkılıyor.
Medeni birliktelikler
Hükümet üyelerince resmen reddedilmiştir.
Eşcinsellerin evlat edinmesi
Türk Medeni Kanunu, yalnız ebeveynlerden daha birtakım ahlaki değerlere uymasını beklemektedir
Eşcinsellerin ordu hizmeti
TSK eşcinselliği psikoseksüel rahatsızlık olarak tanımlar
Ayrımcılık karşıtı yasalar
2010 yılında Adalet Bakanlığınca bir taslak hazırlanmış ancak hayata geçirilmemiştir.
MSM (erkek erkeğe seks)'lerce kan bağışı
Türk Kızılayı MSM'lerce kan bağışına izin vermez.

6 yorum:

 1. o benim de aklımın almadığı konu, bile bile neden kötülük edecekler ki kendilerine? Hem bize de zarar, hem o insanlarda ortak olarak, cinsel kimliğine inanmama olgusunu gördüm! İnandığını düşünseler bile. Mesela yani ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte oturup düşünmek lazım geliyor bazen sevgili Miss Tiffany :)

   Sil
 2. Akpnin ve Mhpnin lgbtleri dışlayarak daha dürüst olduğunu düşünüyorum. En azından kendi düşüncelerini açıkça söylüyorlar. Ama Chp Hdp ve ya Bdp tamamen oy kaygısından yapıyor bunları. Bizleri çok sevdiklerinden ya da bizleri düşündüklerinden değil. Öyle olsaydı vekilliğe aday gösterdikleri kişiler üst sıralardan olurdu mesela. Biz sadece kendimizi kurtarabiliriz. Şu anki siyasi sistem ve siyasi partilerle olacak bir şey değil. Yeni bir soluk gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi açıdan haklı olabilirsin belki ancak öyle ya da böyle atılan her adımın faydalı olacağını unutmamak gerekir sanırım. Bizim durumumuzda dile getirilmesi bile önemli.

   Sil
 3. Lgbt yasasi bir veya iki partinin istemesiyle olacak is degil. ancak bütün partilerin anlasmasi ve bunu tabanlarina anlatmasi gerek. yoksa kanun tbmm'den gecse bile sokak'ta uygulanmazki. Kadini korumak için okadar kanun çikti hala öldürülüyor ve siddet görüyorlar. LGBT cinsellik derslerine mutlaka girmeli..

  Ancak en önemilisi yasa degil zihniyet degisimi, oda su günlerde çok zor gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de bi açıdan bakıldığında, söylediklerinde çok haklısın Fatih. Lakin bu farkındalığın olması gerekli. Yasa şuanda meclisten geçmez belki ama "geçse", kanuni haklarımız olsa bazı şeyler daha farklı olacaktır.

   Öldürülen kadınlarla ortak noktamız "aynı erkek egemen düşüncesiyle" karşı karşıya olmamız. Bizi onlardan ayıran özelliğimiz ise, bizim onların ölümüne neden olan "namus" kavramıyla bağlantımızın çok daha az olmasıdır. "Namus" kavramı tartışmalı ama şu gerçek ki bu kavram için suç işlemeyi göze alabiliyorlar (toplumsal baskı vs).

   Tek başına bu karşılaştığımız nefret suçlarına engel olmaz belki ama problemleri kadınlarımızın yaşadığı problemlerden ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...