19 Temmuz 2014 Cumartesi

Lambdaistanbul, "Ne Yanlış, Ne de Yalnızsınız!"


Lambdaİstanbul. Kendi deyimleriyle; “LGBTİ’ler olarak yaşadığımız sorunları çözebilmek, kendi aramızda dayanışma örgütlemek ve eşcinsellere yönelik olumsuz bakış açılarını değiştirmek için oluşturduğumuz bir sivil toplum örgütü”.

En güçlü olduğumuz Onur Haftası’nı ve Yürüyüş’ünü organize eden, akademik çalışmalar yürüten, sosyo-kültürel etkinlikler düzenleyen, politikalar üreten ve bunları bir şekilde politikacılara bildiren, danışma hatlarıyla en zor zamanlarda destek olan/soruları yanıtlayan ve daha birçok şey yapan derneğimiz.

Derneğimiz, “ev sahibi”nin isteği üzerine varlığına devam ettiği mekandan çıkmak zorunda. Kısaca "evsiz" kalmış durumda. Bu konuya çözüm için çok çalışmalar yapıldı ancak henüz yeni bir mekan bulunabilmiş değil. Arayış Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kadıköy’ün merkezi semtlerinden ki herkes rahatlıkla ulaşabilsin.

Bu noktada ilk akla gelen Türkiye’nin LGBTİ dostu olduğunu söyleyen belediye başkanlarının bu konuda ne yaptığıdır. Keza bu 4 belediye başkanından üçü mekan arayışının olduğu ilçeleri yönetmektedir: Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü. Kendilerine dostu olduklarını iddia ettikleri LGBTİ’lerin sivil toplum kuruluşunun mekan arayışına çözüm üretmekte görev düştüğünü hatırlamışlar mı sormak istiyoruz. Aynı soruyu bu belediyelerin bağlı olduğu partiye (CHP) de sormadan edemiyoruz. Yoksa ülkemiz politika anlayışı gereği sonraki seçime kadar bu sorulara karşı sessiz mi kalacaklar düşünmeden edemiyoruz.

Umarız seçimi beklemeden bazı adımları atarlar.

Ayrıca servetlerinden şüphe etmediğimiz bazı ünlülerimiz de (isim paylaşamıyorum ancak kimler olduğunu herkes biliyor) vizyon toplantılarında boy göstermek yerine lüks yaşamlarından bir miktar feragat ederek yaşanılan bu sorunlara kolayca çözüm üretebilirler. En azından maddi destek sağlayabilirler. Batı’da LGBTİ olduğunu açıklayan ünlülerin sayısı gün geçtikçe artarken, ülkemizde LGBTİ olduğu aleni ortada olan "bazı" ünlülerin bu durum hiç yokmuş gibi davranmaları da gerçekten acı.

Umarız çok geçmeden akıllıca düşünüp katkı sağlamaktan çekinmezler.

Tabi bu noktada bizim de Lambdaistanbul'a "ne yanlış ne de yalnız" olmadığını göstermek için yapabileceklerimiz var:

Buradaaçıkça yazıldığı üzere Lambdaistanbul yeni üyelerini arıyor. “Siz de bu çorbada bir tuzum bulunsun diyorsanız LAMBDA yazıp 8071’e yollayarak üyelik sürecinizi başlatabilir. Her ay telefon faturanızdan kesilecek 5 TL ile mekanımızın açık kalmasına destek olabilirsiniz.

Ayrıca zaman zaman çeşitli parti-organizasyonlar düzenleniyor. Bu partilere katılabilir, eğlencenize devam ederken derneğe katkı sağlayabilirsiniz. Bu partilerden biri olan “Aşkım Lambda”, bu gece TheMekan’da. Ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Derneğin etkinliklerinde gönüllü olarak yer alabilir, iş yükünün paylaşılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bazıları gerçekten zor işler ki bunlar kalabalık olunduğunda kolayca halledilebiliyor.

Takipte kalmak için:

2 yorum:

 1. But Trans Güzellik Yarışması'nda yaşadığım tatsız olaydandan ötürü The Mekan'a hiçbir sebeple gitmem. Yaşadıklarımı okumak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsin.
  http://seker-oglan.blogspot.com.tr/2014/06/but-trans-guzellik-yarsmasi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadıklarına benzer şeyler yaşamadığım için yine şanslıyım sanırım :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...