7 Ağustos 2014 Perşembe

Ak ya da değil; LGBTİ LGBTİ'dir.


AKP mitingine gitmiyor olabilirsiniz ancak biraz internette dolanıyorsanız bir grubun mücadelesi dikkatinizi çekmiş olmalı: Ak LGBTİ.

Daha önce “Bir LGBT neden AKP’ye oy verir?” başlıkla yazımda bahsettiğim nedenlerden dolayı kendi içinde çelişkili duran bu grup, ötekilerin ötekisi olmuş durumda. Özellikle sosyal medyada hem dahil oldukları LGBTİ gruplarınca hem de kendilerini dahil ettikleri AKP çevreleri tarafından birçok olumsuz eleştiri ile karşılaşıyor. Zaman zaman “AKP diye bir sözcük yok…”, “Erdoğan’ın tek suçu kalbimizi çalmak…” gibi birçoğumuza anlamsız gelebilecek söylemleri üretseler de bu grubun desteklenmesi gerekmektedir.

Bugüne kadar Onur Yürüyüşlerimizle, Benim Çocuğum gibi filmlerimizle, derneklerimizle, panellerimizle, dergilerimizle, sosyal medya mesajlarımızla kendimizi ifade etmeye çalıştık. Ancak özellikle muhafazakar ve milliyetçi çevrelere kendimizi anlatmakta yeterli olamadık ve ülkemizin bu hakim kesimleri tarafından sürekli ötekileştirildik. Belki de bugüne kadar yapamadığımız şey, onlarla doğrudan temasa geçmemiş olmaktır. Ve şimdi Ak LGBTİ bu boşluğu doldurmak üzere girişimlerde bulunuyor. Üstelik birçoğumuzun yapmaya çekineceği biçimde.

Ak LGBTİ kendi içinde çelişkiler barındırıyor olabilir. Ancak önyargılarla mücadele eden LGBTİ’lerin de önyargılarından arınmasının zamanı gelmiştir. Sonuçta Ak ya da değil; LGBTİ LGBTİ'dir. Acımasızca ve hatta “taşlanacakları” gibi fikirlerle söylenip durmak yerine ortak olan hak arayışımız için -farklı yollardan da olsa- beraberce hareket edebilmelidir. Her saniye, ülkemin her köşesinde çıkmaza girene kadar yapılan siyaseti bir süreliğine (kendi aramızda) kenara bırakmalı ve ana temada neler yapılabileceğine dair fikirler/projeler üretmeliyiz. 
Çünkü Ak LGBTİ hem içinde bulunduğu “muhafazakar” topluma (Habervaktim’deki şu haberin yorumlarına bakabilirsiniz), hem de bu kesimin dışında kalanlara kendini anlatmaya çalışıyor. Gelin, bu grubun enerjisini harcamak yerine AKP içinde neleri başarabilecekler beraberce (destekleyerek) görelim.

Bu noktada Ak LGBTİ’ye düşen de sanırım AKP dahil her kesime eleştirel yaklaşabilmek ve “körü körüne bağlılık” denebilecek söylemler (“… önce madamlara, sonra adamlara soracağım…” gibi) üretmemek olmalıdır. Keza bu tip ifadelerin bugüne kadar hiç kimseye faydasının olmadığı değiştirilemez bir gerçektir.

NOT: Pazar günkü seçimde beni temsil eden bir adayın olmadığı fikrim sabitse de, Erdoğan'ın varlığımı yok saymaması için onun dışında kalan adaylardan birine (mecburen) oy vereceğim. Lütfen bu konudaki hassasiyetinizi korumaya devam ediniz ve oy vermeye gidiniz.

10 yorum:

 1. AKP'li bir ( ve tek ) arkadaşım bana AKP'yi içten değiştirmek istediklerini söylemişti bu ne karar mantıklı. 16 yıllık hayatımda daha birkere bile geri adım attıklarını görmedim . Ha evet bana saygı duyana ben de misliyle duyarım ama nefret edene de nefretimi kusarım . Esirgemem . Yırtarım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Gelin, bu grubun enerjisini harcamak yerine AKP içinde neleri başarabilecekler beraberce (destekleyerek) görelim." :)

   Sil
 2. Türk milletinin en büyük zaafı neyi, neden savunduğunu bilmeden körü körüne bağlılık ve at gözlü takmasını çok sevdiğidir. Kendinden olmayanı dinlemek bile istemez, dinlese bile bir kulağından girer diğer kulağından çıkar. Bu konuda biz eşcinseller özellikle de empati yönünden daha mantıklı hareket ettiğimiz için insanları anlamamız daha kolay olur.

  Ötekileştirilen bir topluluğun ötekileştirmesi de ayrı bir olay bu bağlamda.

  Ama' ları bir kenara bırakmamız gerekiyor. Kim ne yapıyor, neden yapıyor, ne diyor her kesimi dinlememiz gerekiyor. Bence mantıklı ama ! derseniz olmaz bu amalardan kurtulmak lazım. Ak lgbti adlı bir oluşum var bu grubu desteklediğin zaman Akp'li olmuyorsun ne yapıyorlar ona bak önce. Ay içinde akp geçiyor benim yanıma yaklaşmasın tü - kaka dersen o da senin için sende benim yanıma yaklaşma dediği zaman al sana çatışma ortamı. Herkes bir birini dinlemeli burnunun dikine gitmeden kendi düşüncelerini zorla dikte ettirmeden.

  Ha gerek varmıydı böyle bir olaya, bence güzel olmuş zira seslerini duyurmaya başladılar hatta miting de bayrak açmaları bile büyük cesaret. Fakat bu Kürt Lgbti, Türk lgbti, Alevi lgbti, Chp'li lgbti, Mhp'li ligbti, Ateist lgbti vs vs gibi oluşumları da tetikler mi onu bilemiyorum işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıdan beridir AKP'yi değil, Ak LGBTİ'yi desteklediğimi ifade etmeye çalışıyorum. Ben bu durumdaysam bu grup ne hallere düşmüştür.

   Söylediklerinin altına imza olarak adımı yaz lütfen

   Sil
 3. Muhafazakar Eşcinseller Topluluğu'nu da hatırlayalım...

  www.mescid99.com/209

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu linkteki yazıyı okudum. Büyük kısmı saçmalıktan ibaret. Bizim yıllardır anlatmaya çalıştığımız şeylerin üzerini çizip hastalık-problem olma gibi şeyleri yazmışlar. Eğer bu grup eşcinselse onlara "acil şifalar" diliyorum.

   Sil
 4. Ne güzel yazmışsın öyle :)

  YanıtlaSil
 5. akp nin birçok şeyini de destekler gibi beyanlarda bulunuyorlar, gerektiğinde partilerine muhalif olmaları da gerektiklerini anlayamamışlar mesela. Muhafazakarlık adı altında toplanılması güzel ama nasıl sol çevrelerde lgbti'nin içine siyaset düştü, burada da bir siyasi parti yancılığı gördüm biraz da.

  Daha büyük bayraklarla miting yapanın gözüne gözüne sokmalarını, bir de allahın onları o alanda korumasını dilerim. Bir de o bayrakları indir deseymiş tayyip hemen indirirlermişmiş. Hemen bir biat, boyun eğme.

  Ayrıca tayyipin çok alakasız bir sözünü öyle bir üstlerine alıyorlar ki, bakıyosun tayyip lgbti dostu. Bak bak. Parti içindeki homofobi ve transfobiyi bile önleyemiyor, doktor sıfatlı bir kadın milletvekili eşcinselliğe hastalık diyor(en çarpıcı örnek).

  Öyle işte. İnş değişir akp. Fatma bostan ünsal gibi düşünenler de çoğalır parti içinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi bakalım, umarız endişe ettiğimiz konularda bizi yanıltırlar.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...