17 Kasım 2014 Pazartesi

Açılmalı mı? (2): Nasıl?


Daha önceki yazımızda “Neden?” sorusunu sormuş ve kendimizce yanıt aramıştık. Şimdi ise bu açılımın “Nasıl?” olması gerektiği üzerine.

Öyle bir açılmalı ki olaylar çıkmalı, yer yerinden oynamalı ve milleti şoke edip kapıları vurup çıkmalı!!!” :) Elbette zaman zaman ve doğal olarak böyle hissettiğimiz zamanlar olabilir ancak akıl ve mantıkla hareket etmekte büyük fayda var.

En başta şunu söylemek gerekir ki açılım yapacağınız kişilere karşı güçlü olmalısınız: Ekonomik, fikirsel ve hatta konum olarak. Bazen bunların tamamının önemsizleştiği vakalar olsa da ipleri elden bırakmaya gelmez. O nedenle özellikle genç arkadaşlara söylemeliyim ki ne iş yapıyorsanız/yapmayı düşlüyorsanız sıkı çalışın ve en iyilerinden biri olmak için elinizden gelenin fazlasını yapın (#yazaranot: Bu blogu hangi amaçla açtın, ne kadar ilerleme sağladın, YANITLA)

İkincisi LGBT birey olarak lütfen ne olduğunuz hakkında bilinçlenin. Öyle ki size karşı üretilecek söylem ve sorulara karşı doğru tezleri sunabilesiniz. Lut Kavmi’nden başlayacakları için siz de bilinçlenmeye şuradan başlayabilirsiniz.

Ve bana sorarsanız bu özelliğinizi paylaşacağınız kişiler sizin için özel insanlar olmalı. Hayatınızda küçük bir yer kaplayan insanın sizin mahrem alanınızı –istisnai durumlar hariç- bilmesine gerek yok. Ama yakın bir arkadaşınızın ya da aranızda güçlü bir iletişim olan aile bireyinizin bu durumu bilmesi sizi daha güçlü kılacaktır. Hepimizi daha güçlü kılacaktır.

Açılmadan önce Prayers for Bobby ve Benim Çocuğum filmlerini de izlemenizi, mümkünse açıldığınız kişilere de izlettirmenizi öneririm. Bu filmler onların bakış açılarını da içeren ve bu bakış açılarının hatalı olduğunu, diğer taraftan bakmanın normal olduğunu gayet güzel anlatan filmler. 

Başlığımızda sorduğumuz soruya verilebilecek en güzel yanıtlardan birini de Kaan’ın “kontrollü açılmak” olarak tanımladığını ve fikirlerinin tarafımca fazlaca benimsendiğini belirtmeden geçemem. 

NOT: Umarım olmaz ama ola ki zor durumlarla karşılaştığınızda KaosGL, Lambdaİstanbul, SPoD gibi sivil toplum organizasyonlarımıza ulaşabilirsiniz. Bana da ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...